Hlavní obrázek
Home
Tečka
Tečka
Přednáška Jaromíra Typlta – Spiritismus
Přednáška Jaromíra Typlta – Spiritismus

Čtvrtek 29. února 2024 v 18 hodin

 

29.2 v 18:00 Přednáška Jaromíra Typlta – Spiritismus
Popis:
Obcovanci, mediáni, duchaři
aneb Spiritismus v Podkrkonoší
Podkrkonošský spiritismus z období mezi lety 1880–1940 je dnes už mezinárodně známý fenomén, a to především díky tzv. medijním kresbám, které vznikaly v průběhu seancí a po roce 1989 začaly být zařazovány do významných výstav například i ve Francii nebo v Rakousku. Střediskem "duchověrného hnutí" byla Nová Paka, kde dnes lze navštívit stálou muzejní expozici Spiritismus v Podkrkonoší.
Vedle kreseb jsou ovšem zajímavé i literární ozvěny spiritismu v dílech Jana Opolského, Karla Sezimy, Josefa Kocourka a dalších s Novou Pakou spojených spisovatelů z konce 19. a první poloviny 20. století. A také fenomén spiritistické fotografie, dlouho zavrhované pro celkem průhlednou technickou zfalšovanost, ale dnes čím dál vyhledávanější jako žánr se zcela zvláštními estetickými kvalitami.
Přednáška s bohatým obrazovým doprovodem.
Jaromír Typlt. rodák z Nové Paky, je spisovatel a teoretik umění, v současnosti je kurátorem galerie Art brut Praha. V letech 1997–2009 žil v Liberci, kde byl kurátorem Malé výstavní síně a Galerie U Rytíře.

Obcovanci, mediáni, duchaři aneb Spiritismus v Podkrkonoší
Podkrkonošský spiritismus z období mezi lety 1880–1940 je dnes už mezinárodně známý fenomén, a to především díky tzv. medijním kresbám, které vznikaly v průběhu seancí a po roce 1989 začaly být zařazovány do významných výstav například i ve Francii nebo v Rakousku. Střediskem "duchověrného hnutí" byla Nová Paka, kde dnes lze navštívit stálou muzejní expozici Spiritismus v Podkrkonoší. Vedle kreseb jsou ovšem zajímavé i literární ozvěny spiritismu v dílech Jana Opolského, Karla Sezimy, Josefa Kocourka a dalších s Novou Pakou spojených spisovatelů z konce 19. a první poloviny 20. století. A také fenomén spiritistické fotografie, dlouho zavrhované pro celkem průhlednou technickou zfalšovanost, ale dnes čím dál vyhledávanější jako žánr se zcela zvláštními estetickými kvalitami.

Přednáška s bohatým obrazovým doprovodem. Vstupné 50 Kč, vstupenky jsou k dispozici na GoOut.

Jaromír Typlt, rodák z Nové Paky, je spisovatel a teoretik umění, v současnosti je kurátorem galerie Art brut Praha. V letech 1997–2009 žil v Liberci, kde byl kurátorem Malé výstavní síně a Galerie U Rytíře.