Hlavní obrázek
Home
Tečka
Tečka
Kniha o Jizerských horách… a pak jen lesy
Kniha o Jizerských horách… a pak jen lesy
27.06.2024 – 05.01.2025

 

Připravovaný výstavní projekt se opírá o dnes již legendární Knihu o Jizerských horách Miloslava Nevrlého, který celý svůj pracovní život zasvětil Severočeskému muzeu v Liberci, kde  vedl přírodovědné oddělení. Kniha je s osudem muzea úzce provázána a sám Nevrlý popisuje, že impulzem pro vznik Knihy o Jizerských horách byl právě nástup do muzea v roce 1957, kdy měl možnost trávit celé dny jako aktivní přírodovědec na přírodovědné stanici na bývalé sklářské osadě Jizerka.  Kniha o Jizerských horách se díky mistrovskému způsobu vyprávění a zapracování autorem léta dohledávaných faktů, příběhů a pověstí stala vzorem pro zpracování populárně naučné literatury v oblasti vlastivědných titulů. Poprvé byla kniha vydána v roce 1976 a doprovázely jí ilustrace Milana Janáčka. Od té doby se díky svému úspěchu dočkala několika dalších vydání a dotisků s aktualizacemi a doplňujícími informacemi.
Výstava postavená na vybraných kapitolách z knihy zkombinuje audiovizuální prvky s výtvarnými díly, fakty, přírodninami, fotografiemi, dotýkanými předměty či modely, vztahujícími se k Jizerským horám. Mimo jiné zde bude poprvé komplexně vystaven soubor ilustrací Milana Janáčka, bez kterých si dnes podobu Knihy o Jizerských horách nedovedeme představit.
Výstava vzniká ve spolupráci s výtvarníkem Richardem Loskotem, který se zaměřuje na experimentální prostorovou tvorbu a zpracovávání komplexních prostředí a fotografem,  kameramanem a milovníkem přírody Jiřím Dvořákem.

Výstava vizuálně interpretuje nadčasové knižní dílo Miloslava Nevrlého, které je navzdory datu svého prvního vydání (1976) stále nevyčerpatelným zdrojem poznání a inspirace. Projekt současným jazykem kombinuje úryvky textů s vybranými artefakty a přírodními prvky, které se vztahují k Jizerským horám. Těžiště výstavy tvoří audiovizuální instalace umělců Richarda Loskota a Jiřího Dvořáka, která vás vtáhne do nitra Jizerských hor. Na výstavě bude kromě grafik, fotografií, maleb či dobových artefaktů poprvé k vidění kompletní soubor originálních ilustrací pro Knihu o Jizerských horách ilustrátora a malíře Milana Janáčka.

Soubory ke stažení
Pozvánka
Plakát
KapičkaAdéla Mende
Kurátor