Hlavní obrázek
Home
Tečka
Tečka
Detail projektu
Buď dřevo! | 2023–2024
Popis projektu
V roce 2020 byl ve spolupráci s Univerzitou Pardubice zahájen tříletý projekt, který se věnuje
výzkumu a evidenci historických knižních vazeb. Za Severočeské muzeum se projektu účastní Anna Kašparová a Petra Šťovíčková. Práce navazuje na práci profesora B. Nusky, jehož materiál, který shromáždil v průběhu téměř dvaceti let (přes dva tisíce frotáží knižních vazeb) bude digitalizován a kriticky zpracován. Výstupy projektu budou databáze slepotiskové výzdoby renesančních vazeb, která bude sloužit k systematické vědecké evidenci knihvazačského nářadí určeného pro tzv. slepotisk (kolek, váleček, plotna), dále specializovaná mapa knihvazačů a anonymních knihvazačských dílen z českých zemí 16. století, která poskytne informace o řemeslném zázemí, náboženském profilu, mentalitě a síle čtenářských komunit v regionech a na úrovni kulturně-politických center. Mapa bude elektronicky propojena s mapou tuzemských knihtiskařů, kterou řeší projekt NAKI DG16P02HO15 (2016–2020) Knihověda.cz. Certifikovaná metodika slepotiskové výzdoby vazeb vyřeší problém se současným neunifikovaným popisem slepotiskové výzdoby knih. Vedle stanovení postupu při popisu a dokumentaci samotné výzdoby vazeb, nabídne sjednocenou česko-německou terminologii, která se promítne do zkvalitnění retrospektivní národní bibliografie i do konstituování specifické badatelské profese, která v ČR nejméně 50 let chybí. Posledním výstupem je výstava s kritickým katalogem, která přiblíží technologické a uměnovědné zázemí historické knižní vazby jakož i její místo ve vývoji čtenářství a intelektualizace celé společnosti.

Hlavním cílem projektu bylo vytvořit program, který umožní žákům a studentům, formou přiměřenou jejich věku, poznávat naše dřeviny a zjistit jejich možné využití v domácnosti či při tvorbě uměleckých děl a hudby. Samostatná část byla věnovaná objevování informací, které lze ze dřeva vyčíst o vývoji naší krajiny.

Základní prvky programu byly vedeny formou badatelsky orientované výuky, která mimo jiné ukazuje účastníkům, jak vnímat maličkosti a spojovat si je do souvislostí. V případě tohoto programu tak mohli objevovat vlastnosti a krásu i užitečnost jednotlivých dřevin, které našli jak v expozicích „Dotyky Jizerských hor“ a „Krása a užitek“ tak i v našem parku. Současně byl projekt zaměřený na poskytnutí nových příležitostí k profesnímu rozvoji lektorů i vyučujících a rozšiřování povědomí širší veřejnosti.

Řešitelé
Klára Žabková | Alena Černá | Veronika Ličaverová | Zuzana Pitnerová
Dotační program
Podpora projektů kreativního učení II v rámci Národního plánu obnovy – iniciativa Status umělce a umělkyně, komponenta 4.5 Rozvoj kulturního a kreativního sektoru
Výstupy

Výstupem projektu jsou především vzdělávací programy pro školy a širokou veřejnost, workshopy a tematické výtvarné dílny pro děti. Vzhledem k šíři tématu grantu jsme při vytváření zmiňovaných akcí mohly přizpůsobit jednotlivé akce zájmovým skupinám přímo na míru.

 


Dokumenty ke stažení
Monitorovací zpráva